ارزش غذایی خرما

جدول ارزش غذایی خرما

جدول ارزش غذایی خرما

در میان گرم ترین مناطق از درخت زیبای نخل میوه ای شیرین و بهشتی به نام خرما پدید می آید که در بطن این میوه خوش طعم، عناصری مهم برای بدن انسان وجود دارد؛ به همین علت ما در ادامه این مقاله قصد داریم میزان هر یک از این عناصر و ارزش غذایی آن ها را در میوه خرما بررسی کنیم. پس کافیست برای پی بردن به اهمیت و ارزش غذایی میوه خرما، ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

کالری و انرژی انواع خرما

کالری و انرژی انواع خرما

با توجه به این که هر یک از انواع خرما شکل ظاهری و رنگ متفاوتی دارند، میزان کالریشان نیز متفاوت است. به همین علت در اینجا می توانید میزان کالری تعدادی از ارقام پر مصرف خرما را ببینید و آن ها را بررسی کنید.

نوع خرما

میزان کالری در 100 گرم خرما

خرمای کروت

277

مضافتی

156

پیارم

160

کبکاب

235

خاصویی

277

زاهدی

300

رطب

270

جدول ارزش غذایی خرما ربی

ارزش غذایی خرما ربی

اگر می خواهید یکی از پرطرفدار ترین انواع خرما را امتحان کنید، خرمای ربی بهترین گزینه است؛ چرا که این خرما علاوه بر داشتن بافتی نرم، در دسته خرما های نیمه خشک طبقه بندی می شود. می توان گفت خرما ربی با داشتن فروکتوز فراوان در ساختار خون، قند خون را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد. در نتیجه می توان گفت انرژی بخشی خرما ربی تاثیر فراوانی بر بهبود خلق و خو و عملکرد بدن دارد. این خرما در استان سیستان و بلوچستان کشت می شود و با داشتن کیفیت فوق العاده، طلای سیاه نیز نامیده می شود.

100 گرم خرما کروت

مقدار

کلسیم

60

آهن

1.5

پتاسیم

1.05

سدیم

44.45

فروکتوز

39.5

پروتئین

1.99

فیبر

2.22

جدول ارزش غذایی خرما مضافتی

خرما مضافتی از جمله خرما هایی است که طعم آن مورد پسند افراد بیشتری است و به نسبت خرما های دیگر در اغلب خانه ها پیدا می شود اما این خرما هم ارزش غذایی بالایی داشته که در ادامه به برخی از مواد معدنی آن اشاره خواهیم کرد.

100 گرم خرما مضافتی

مقدار

کلسیم

80

آهن

0.6

پتاسیم

1.35

سدیم

41.97

فروکتوز

39.74

پروتئین

1.68

فیبر

1.29

جدول ارزش غذایی خرما پیارم

خرما پیارم پوستی نازک به رنگ قهوه ای تیره داشته و در دسته خرما های نیمه خشک قرار می گیرد. همچنین این خرما به نسبت دیگر خرما ها دیررس بوده و به همین جهت با قندی به نسبت کمتر از سایر انواع خرما برای مردان که می خواهند از خواص خرما برای کنترل قند و تقویت استخوان ها استفاده کنند، مناسب می باشد. از این جهت خرما پیارم با قند کم خود می تواند یک انتخاب ویژه به حساب آید.

100 گرم خرما پیارم

مقدار

کلسیم

60

آهن

1

پتاسیم

1.07

سدیم

41.43

فروکتوز

40.2

پروتئین

2.09

فیبر

2.12

جدول ارزش غذایی خرما کبکاب

ارزش غذایی خرما کبکاب

در وصف خرما کبکاب باید بگوییم که همانند خرمای خاصویی بیضی شکل و نیمه آبدار است، رطوبت این خرما هرگز چیزی از دلچسب بودن آن کم نمی کند. همچنین خرما کبکاب در دو مرحله خارک و رطب که مراحل ابتدایی رشد خرما هستند نیز برداشت می شود و می توان گفت سالیان سال است که افراد از این خرما برای طب سنتی و بهبود بیماری ها بهره می گیرند.

100 گرم خرما کبکاب

مقدار

کلسیم

73.3

آهن

پتاسیم

سدیم

20

فروکتوز

45

پروتئین

1.1

فیبر

جدول ارزش غذایی خرما خاصویی

در شهر های بهبهان و استان خوزستان گوهری به نام خرمای خاصویی از میان نخل ها برداشت می شود که با خواص فوق العاده خود می تواند بخش مهمی از انرژی و کالری بدن را تامین کند. این خرما که همانند خرمای هلیله ای ماندگاری فوق العاده ای دارد قادر است در فصول سرد سال انرژی بدن را به طرز قابل توجهی بالا ببرد و تنها خوردن چند دانه از این خرما اثری فوق العاده بر عملکرد بدن می گذارد.

100گرم خرما خاصویی

مقدار

کلسیم

60

آهن

0.57

پتاسیم

2.02

سدیم

40.67

فروکتوز

39.6

پروتئین

1.82

فیبر

1.8

جدول ارزش غذایی خرما زاهدی

ارزش غذایی خرما زاهدی

از انواع بسیار خوش طعم خرما می توان به خرمای زاهدی یا خرمای قصب اشاره کرد این خرما در بخش های جنوبی یا مرکزی کشور و در استان های فارس، خوزستان، کرمانشاه کشت می شود. همچنین خرمای زاهدی با داشتن مقادیر فراونی آهن یا مواد معدنی در ساختار خود می توان بخش مهمی از نیاز های بدن به مواد معدنی را تامین کرده و عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشد. از این رو می توان گفت خرما زاهدی یکی از بهترین انواع خرما برای کودکان نیز می باشد؛ چرا که علاوه بر تامین بخش مهمی از نیاز های بدنشان به مواد معدنی انرژی فراوانی را برای آن ها فراهم می کند.

100 گرم خرما زاهدی

مقدار

کلسیم

59.5

آهن

3

پتاسیم

0.64

سدیم

10

فروکتوز

پروتئین

1.75

فیبر

5.7

جدول ارزش غذایی رطب

میوه رطب همانند خرما ارزش غذایی فوق العاده ای دارد اما کالری آن به نسبت خرما کمتر می باشد، به همین سبب می توان از این میوه برای بهبود بیماران مبتلا به دیابت بهره گرفت. همچنین این میوه لذیذ با مقادیر فراوان آهنی که در ساختارش وجود دارد قادر است به میزان قابل توجهی کم خونی را کاهش دهد. علاوه بر این موارد، رطب برای تقویت استخوان ها و دندان ها با کلسیم خود نقشی حیاتی دارد. از این رو با بررسی جدول زیر می توانید اطلاعات کاملی از خواص این میوه شیرین به دست آورید.

100 گرم خرما رطب

مقدار

کلسیم

24

آهن

50

پتاسیم

سدیم

7

فروکتوز

پروتئین

1.8

فیبر

3.5

 

در انتها

با توجه به اینکه هر خرمایی کالری و خواص ویژه خود را دارد کافیست با داشتن اطلاعات دقیقی از ارزش غذایی هر یک از انواع خرما بتوانید بهترین نوع آن را برای رژیم غذایی خود استفاده کنید. همچنین با وجود مقادیر متفاوت کلسیم، آهن، پروتئین و فیبر در هر یک از انواع خرما اهمیت داشتن اطلاعاتی در مورد ارزش غذایی انواع مختلف خرما بیش از پیش نمایان می شود به همین جهت ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی جامع در مورد ارزش غذایی انواع مختلفی از خرما را به شما عزیزان ارائه دهیم.

برای سفارش خرما چه به صورت تک و چه به صورت عمده، می توانید با کارشناسان ما، در بخش تماس با ما ارتباط بگیرید.

فهرست مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *