طرز تهیه حلوای خرما

طرز تهیه حلوای خرما با روشی تازه

طرز تهیه حلوای خرما با روشی تازه

میوه شیرین و لذیذ خرما با حضور خود در ترکیبات مختلف، دسری خوش طعم را در لحظات شیرین زندگی به ما هدیه می دهد. از این رو ما همچنان انواع خرما را با ارزش غذایی فوق العاده خود در گوشه سفره هایمان یا در خلوت عصرگاهی در دسر هایی همچون رنگینگ می بینیم اما این بار قرار است به سراغ ترکیبی تازه از خرما به نام حلوای خرما برویم. حلوای خرما در اقلیم های متفاوت همانند خرما توپی با روش های پخت گوناگونی تهیه می شود که ما در ادامه قصد داریم به این روش ها برای تجربه این طعم خاص و لذیذ اشاره کنیم.

حلوای خرما بدون شهد و شکر

حلوا بدون شکر

اگر می خواهید حلوای خرما را به راحتی و با سرعت تهیه کنید، پیشنهاد می کنیم حتما حلوای خرما بدون شهد و شکر را امتحان کنید. برای تهیه این حلوا لازم است مواد زیر را تهیه کنید.

مواد لازم برای 4 نفر:

1 پیمانه خرما

1 پیمانه آب گرم

کنجد به میزان دلخواه

1 پیمانه آرد گندم یا آرد قنادی

کره 10 گرمی 2 عدد

دو قاشق غذاخوری زعفران دم کرده

مرحله اول: هسته تعدادی خرما را از میان آن در می آوریم، سپس خرما ها را داخل یک لیوان میریزیم

مرحله دوم: یک لیوان و نیم آب جوش را روی خرما ها میریزیم و به مدت نیم ساعت به مواد استراحت می دهیم.

مرحله سوم: خرما را به همراه آب جوشی که از قبل ریختیم داخل میکسر به طور کامل میکس می کنیم.

مرحله چهارم: یک لیوان آرد قنادی را داخل ماهیتابه الک می کنیم و به مدت یک ربع تا 20 دقیقه تا از بین رفتن خامی، آرد تفت می دهیم.

مرحله پنجم: به آرد نصف لیوان روغن مایع اضافه می کنیم و به خوبی هم می زنیم تا مواد حلوا رقیق شود.

مرحله ششم: روی مواد زعفران پودری یا دم کرده میریزیم و پس از آن هل را به موادمان اضافه می کنیم.

مرحله هفتم: خرما های آسیاب شده را به مخلوطمان اضافه می کنیم و روی شعله کم به مدت ده دقیقه هم می زنیم اما بهتر است در آخر یک قاشق کره به حلوا اضافه کنیم.

مرحله هشتم: پس از تهیه حلوا به سراغ تزئین آن می رویم. ابتدا کف قالب مدنظرمان را با کره چرب می کنیم. سپس کمی کجد به کف قالب میریزیم تا به طور کامل بچسبد پس از آن کافیست حلوا را داخل قالب بریزید و حدود نیم ساعت داخل یخچال قرار دهید تا حلوای شما با طعمی بی نظیر آماده شود.

حلوای خرما قالبی

حلوا قالبی

با تهیه این مدل حلوای خرما به راحتی میز مهمانی خود را تزئین کنید. مواد اولیه برای تهیه حلوای خرما قالبی عبارتند از:

 • خرما بدون هسته یا شیره: 750 گرم
 • کنجد بو داده: نصف پیمانه
 • پودر نارگیل یا گردو: دو یا سه قاشق غذاخوری
 • پودر بیسکوییت یا آرد تفت داده شده: نصف پیمانه
 • پودر هل: یک قاشق چایخوری
 • آب نصف پیمانه
 • ارده: 2 الی 3 قاشق غذاخوری

مرحله اول: هسته خرما ها را جدا کنید و آن را با آب جوش مخلوط کنید. ترکیب حاصل را داخل چرخ گوشت یا مخلوط کن بریزید تا به شکل پوره درآید.

مرحله دوم: به خرما ها کنجد بو داده را اضافه کنید.

مرحله سوم: پودر نارگیل یا گردو را به خمیر خرما اضافه کنید.

مرحله چهارم: اکنون نوبت اضافه کردن بیسکوییت یا آرد تفت داده شده رسیده است. به مقدار لازم بیسکوییت را به ترکیب اضافه کنید.

مرحله پنجم: در این مرحله یک قاشق چایخوری پودر هل را به ترکیب اضافه کنید و مواد را با دست به خوبی مخلوط کنید. حین کار لازم است دستتان را با کره ذوب شده چرب کنید و خمیر خرما را به مدت 10 دقیقه ورز دهید.

مرحله ششم: 2 الی 3 قاشق ارده را به ترکیب خرما اضافه کنید و پس از آن ترکیب حاصله را با دست به خوبی مخلوط کنید. در آخر ترکیب خرما را داخل قالب های سیلیکونی بریزید و به مدت یک ربع داخل فریزر قرار دهید. در انتها خرما را از قالب در آورده و داخل ظرف دلخواه خود تزئین کنید.

حلوای خرما مجلسی

حلوا مجلسی

مواد لازم:

 • 2 فنجان خرما (260 گرم )بدون هسته
 • یک فنجان آب داغ
 • ½ فنجان روغن مایع
 • ¼ قاشق چایخوری هل
 • 2 قاشق غذاخوری آرد ذرت
 • ½ فنجان آب
 • بادام هندی به مقدار دلخواه

مرحله اول: ابتدا به اندازه دو فنجان هسته خرما را خارج می کنیم. سپس خرما ها را داخل یک کاسه بزرگ به همراه یک فنجان آب جوش خیس می کنیم و می گذاریم به مدت 30 دقیقه داخل آب جوش بماند.

مرحله دوم: پس از نیم ساعت خرما ها را داخل مخلوط کن بریزید تا حالت خمیری به خود بگیرد.

مرحله سوم: خمیر خرما را داخل یک ظرف بزرگ انتقال دهید و ¼ لیوان روغن مایع به خمیر خرما اضافه کنید.

مرحله چهارم: حال قابلمه را بر روی شعله متوسط قرار دهید تا روغن و خرما به خوبی با هم ترکیب شوند.

مرحله پنجم: 2 قاشق غذا خوری کره آب شده را به خمیر خرما اضافه کنید.

مرحله ششم: پس از 15 دقیقه به هم زدن ادامه دهید و همزمان در ظرفی دیگر دو قاشق غذا خوری ذرت را با ½ فنجان آب ترکیب کنید و ترکیب را به خوبی هم بزنید تا کاملا یک دست شود.

مرحله هفتم: پس از آن می توانید ترکیب آرد نشاسته و آب را به خمیر خرما اضافه کنید. همچنین به هم زدن ترکیب روی شعله متوسط بی وقفه ادامه دهید.

مرحله هشتم: پس از نیم ساعت خمیر خرما به شکل حلوایی براق و خوش طعم در می آید.

مرحله نهم: در این مرحله می توانید چند عدد بادام هندی ( به میزان دلخواه) را کمی تفت دهید و پس از آن ¼ قاشق چایخوری پودر هل را به حلوا اضافه کرده و به طور کامل مخلوط کنید تا بادام هندی به صورت یک دست داخل حلوا پخش شود.

مرحله دهم: داخل یک سینی به اندازه دلخواه کاغذ روغنی پهن کرده و حلوا را به سینی پوشانده شده با کاغذ منتقل کنید و با استفاده از قاشق یا یک کاردک کوچک سطح آن را صاف کنید.

مرحله یازدهم: پس از گذشت نیم ساعت می توانید حلوا را به شکل دلخواه برش دهید و از چشیدن طعم این حلوای لذیذ لذت ببرید.

طرز تهیه حلوا با روکش زعفران

یکی از انواع پرکاربرد و بسیار لذیذ حلوای خرما حلوا با روکش زعفرانی یا پیچ خرما می باشد. این نوع از حلوا به طور معمول در مراسم های ختم و یا به دلیل خواص خرما در ماه مبارک رمضان طبخ می شود مواد لازم برای تهیه این دسر با خرما عبارتند از:

 • آرد سفید: 1 پیمانه (150 گرم)
 • آرد نخودچی: 1 پیمانه (150 گرم)
 • کره:50 گرم
 • زعفران دم کرده
 • گلاب: ¼ لیوان
 • شکر: 1 پیمانه ( گرم)
 • پودر هل: ½ قاشق چایخوری
 • روغن جامد یا مایع: ½ لیوان
 • خرما: 40 عدد
 • گردو و پودر پسته به میزان دلخواه

مرحله اول: ابتدا برای تهیه شربت لازم است شکر و آب روی حرارت گذاشته و پس از حل شدن، شکر زعفران دم کرده و گلاب را به ترکیب بیفزایید. توجه داشته باشید که ترکیب بیشتر از یک ربع نجوشد.

مرحله دوم: یک قابلمه را روی شعله کم قرار می دهیم و آرد را داخل آن ریخته و به مدت 10 دقیقه به آرامی تفت می دهیم تا کمی رنگ آن تغییر کند و طلایی شود. پس از آن آرد نخود چی را به آرد سفید اضافه می کنیم و مجدد به مدت 10 دقیقه تفت می دهیم.

مرحله سوم: در این مرحله کافیست روغن و کره را به ترکیب اضافه کنیم و 5 دقیقه آرد را به همراه روغن و کره تفت دهیم. در اینجا شربت از پیش آماده شده را نیز می توانیم به آرد و روغن اضافه کنیم. توجه کنید که در این مرحله ترکیب را به سرعت هم بزنید.

مرحله چهارم: حلوا آماده شده را از روی حرارت بر می داریم.

مرحله پنجم: لازم است هسته خرما ها را در آورده و جایشان را با گردو پر کنید.

مرحله ششم: حلوای خنک شده را در میان دو نایلون قرار می دهیم و با وردنه آن را صاف می کنیم. سپس به اندازه هر خرما با یک چاقو تیز برش می دهیم و اطراف خرما را با حلوا می پوشانیم.

مرحله هفتم: در این مرحله برای تزئین خرما پیچ می توانید روی آن را با چاقو طراحی کنید یا اینکه پودر پسته را روی آن بریزید.

درانتها

برای داشتن یک سینی حلوای خوش طعم با استفاده از خرما لازم است تنها یکی از طرز تهیه های فوق را دنبال کنید تا لذت چشیدن یک میان وعده خوش طعم و مغذی را برای خود و خانواده تان به ارمغان آورید. همچنین می توانید از خرما مضافتی یا انواع خرما هلیله ای برای تهیه این دسر استفاده کنید. ما در این مقاله سعیمان بر این بود که طرز تهیه بهترین انواع حلوای خرما را برای استفاده شما عزیزان گرد هم آوریم.

فهرست مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *