کالری خرما چقدر است؟

آیا کالری خرما برای کاهش وزن مفید است؟

کالری خرما نسبت به بسیاری از میوه‌ها بیشتر است اما با وجود کالری بالا، حتی در رژیم‌های لاغری هم به مصرف آن توصیه می‌شود. در ادامه به کالری خرما و علت سالم بودن آن با وجود کالری بالا می پردازیم.

رژیم های سخت لاغری، آب کرفس و لیمو، واژه هایی هستند که با شنیدن کلمه کالری به ذهن می آیند ولی همیشه برای کاهش و کنترل وزن، نیاز به رژیم های طاقت فرسا نیست و می توان تنها با کالری شماری، وزن را کنترل کرد. البته برخلاف تصور بیشتر افراد، کالری تنها مربوط به کاهش وزن نیست و حتی برای اضافه وزن یا حفظ سلامت بدن هم باید از کالری مواد غذایی اطلاع داشت.

یکی از خوراکی‌های مفید که به دلیل خواص فراوان، مصرف آن به همه افراد توصیه می‌شود خرماست که کالری آن همواره مورد بحث بوده است. کالری خرما نسبت به بسیاری از میوه‌ها بیشتر است اما با وجود کالری بالا، حتی در رژیم‌های لاغری هم به مصرف آن توصیه می‌شود. در ادامه به کالری خرما و علت سالم بودن آن با وجود کالری بالا می پردازیم.

بیشتر بدانید: خواص خرما که حتما باید بدانید!

کالری یک عدد خرما چقدر است؟

کالری یک عدد خرما

خرما میوه درخت نخل و یکی از میوه‌های پرخاصیت گرمسیری است که مصرف آن توسط پزشکان طب سنتی و نوین توصیه می‌شود. این میوه به درمان بیماری‌های مختلف کمک می‌کند و به دلیل وجود مواد مغذی و مفید فراوان، بدن را تقویت کرده و مانع ابتلا به بیماری هم می‌شود.

به علاوه خرما ماده‌ای انرژی‌بخش نیز هست. انرژی حاصل از مصرف خرما نسبتا بالاست و این موضوع به دلیل میزان بالای کالری این میوه است. خرما در هر عدد، دارای 23 کیلوکالری انرژی است که میزان آن در 100 گرم، معادل یک لیوان خرمای بدون هسته به 277-280 کیلوکالری می‌رسد. این میزان کالری به راحتی انرژی مورد نیاز 3 تا 4 ساعت فعالیت را تامین می‌کند.

مقایسه کالری انواع خرما

خرما علاوه بر پرخاصیت‌ترین میوه دنیا، متنوع‌ترین میوه نیز هست و چیزی حدود 3000-4000 رقم در دنیا دارد. البته تمام این ارقام قابل مصرف نیستند یا در سطح جهانی استفاده نمی‌شوند. از این میان، نزدیک به 400 رقم در ایران وجود دارد که حدود 20 رقم آن شناخته شده است و در بازارهای کشور یافت می‌شود. انواع خرما از نظر شکل ظاهری، رنگ، بافت، طعم و مزه و البته کالری تفاوت دارند که در ادامه به بررسی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

کالری خرما مضافتی

کالری خرما مضافتی

یکی از پرمصرف‌ترین و محبوب‌ترین خرماها در ایران، خرما مضافتی است. این خرما که مرغوب‌ترین نوع آن مخصوص استان کرمان و شهرستان بم است، رنگی قهوه‌ای تا سیاه، اندازه‌ای متوسط، پوستی کمی چروکیده و بافتی نرم دارد.

خرما مضافتی در هر 100 گرم دارای 282 کالری است که این میزان به عنوان استاندارد کالری خرما در رژیم‌های غذایی محسوب می‌شود. خرمای موجود در رژیم‌های غذایی به خصوص از نوع لاغری و کاهش وزن، خرما مضافتی تازه است.

کالری خرما خاصویی

کالری خرما خاصویی

دیگر نوع معروف خرما در ایران، خرما خاصویی است. بیشترین رتبه خرید خرما در ایران پس از خرما مضافتی به این رقم تعلق دارد. مرغوب‌ترین نوع این خرمای گرد، با رنگ سرخ مایل به نارنجی در جنوب کشور کشت می‌شود.

خرما خاصویی پوستی نازک و طعمی بسیار لذیذ دارد و علاوه بر خرما (رسیده‌ترین حالت میوه)، خارک و رطب آن هم طعمی فوق‌العاده دارد. کالری این خرما در 100 گرم حدود 277 است که نسبت به خرما مضافتی پایین‌تر می‌باشد.

کالری خرما زاهدی

کالری خرما زاهدی

دیگر رقم خرما که در ایران و در منطقه‌ای به نام قصب کشت می‌شود، خرما زاهدی است. این نوع خرما بیضی شکل و کشیده، با انتهایی باریک و نوک تیز و به رنگ قهوه‌ای روشن است که در رسیده‌ترین حالت، در رنگ‌های قرمز یا زرد هم یافت می‌شود. کالری خرما زاهدی نسبت به استاندارد کالری این میوه بیشتر است و در هر 100 گرم حدود 300 کالری دارد.

کالری خرما کبکاب

کالری خرما کبکاب

کبکاب، دیگر خرمای محبوب ایرانی با رنگ زرد مایل به قهوه‌ای روشن در مرحله خارک و رنگ قهوه‌ای تیره در مرحله خرمای کاملا رسیده است. این خرمای نرم و کوچک، پوستی چروکیده دارد. شیره خرما کبکاب نسبت به دیگر انواع خرما در حالت رطب کمتر بوده و کالری آن نیز از استاندارد کالری خرما پایین‌تر و در حدود 235 است.

کالری خرما رطب

کالری خرما رطب

یکی از نکات مهمی که در مورد مصرف خرما و کالری این میوه باید به آن توجه داشت، تفاوت کالری این میوه در مراحل مختلف رشد است. رشد این میوه تا مرحله کاملا رسیده شامل سه مرحله خارک، رطب و خرما است. خارک جزو اولین مراحل رسیدن این میوه است.

  • در مرحله اول، خرما هنوز شیرین نشده و طعمی گس و کمی تلخ دارد. گوشت میوه در مرحله خارک سفت و اندازه آن کوچک‌ترین حالت در رقم مربوطه است.
  • رطب، دومین مرحله رشد میوه درخت نخل است که میوه تقریبا شکل گرفته، طعم شیرینی دارد و به اندازه استاندارد رسیده است. کالری خرما معمولا در این مرحله محاسبه می‌شود، به عبارت دیگر میزان 270-280 کالری برای 100 گرم خرما در این مرحله از رشد است.
  • سومین و آخرین مرحله از رشد این میوه، خرما است که به معنی میوه کاملا رسیده است. در این مرحله طعم شیرین، بافت نرم و رنگ تیره‌تر است. کالری خرما در این مرحله اختلاف چندانی با مرحله رطب ندارد.

میزان کالری فرآورده‌های خرما

علاوه بر انواع خرما، کالری فرآورده‌های مختلف خرما هم تفاوت دارد. از این میوه فرآورده‌هایی مانند شیره خرما، چیپس و حبه خرما، قهوه، چای، قند، سرکه و…. تولید می‌شود. کالری هر کدام از این فرآورده‌ها متفاوت است و افرادی که در رژیم غذایی به سر می‌برند، باید این موضوع را در رژیم خود لحاظ کنند.

کالری یک قاشق شیره خرما

کالری شیره خرما

شیره خرما، پرطرفدارترین حالت استفاده از خرما پس از میوه تازه است. انرژی بخشی شیره خرما که حالت مایع دارد و مصرف آن نسبت به خرما تازه راحت‌تر است، بسیار زیاد می‌باشد. مصرف این فرآورده خرما به زنان باردار، ورزشکاران و افرادی که به دنبال افزایش وزن هستند، توصیه می‌شود.

شیره خرما علاوه بر انرژی بالا، کالری بیشتری هم نسبت به خرمای تازه دارد. کالری هر قاشق از این فرآورده خرمایی، 90 است که در وزن مشابه با خرمای تازه 3 برابر است. البته نوع خرمایی که شیره از آن تهیه می‌شود هم در میزان کالری این خوراکی تاثیرگذار است.

کالری قند خرما

کالری قند خرما

قند خرما یکی دیگر از فرآورده‌های این میوه پرخاصیت است که کالری آن در هر حبه حدود 20 است. این فرآورده هم نسبت به خرمای تازه کالری بیشتری دارد، به همین دلیل مصرف آن به بیماران دیابتی یا افرادی که در رژیم لاغری هستند، توصیه نمی‌شود.

کالری خرما خشک

کالری خرما خشک

با استفاده از انواع خرما مانند مضافتی، خاصویی، کبکاب و… فرآورده دیگری به نام خرما خشک هم تهیه می‌شود. کالری خرما خشک نیز مانند دیگر فرآورده‌ها به نوع خرمایی که از آن تهیه می‌شود، بستگی دارد اما به طور کل، این حالت از مصرف خرما، کالری 2 برابری نسبت به خرما تازه دارد. به عبارت دیگر اگر هر عدد خرما تازه چیزی حدود 25 کیلوکالری داشته باشد، خرما خشک در هر عدد 50-60 کیلوکالری دارد.

خرما خشک قند بیشتری نسبت به خرما تازه دارد. پس اگر دیابت دارید، گزینه مناسبی برای شما نیست. همینطور کالری خرما خشک بیشتر است، اثر چاق کنندگی بیشتری دارد و اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید، بهتر است از خرمای خشک در رژیم غذایی خود استفاده نکنید.

کالری سرکه خرما

کالری سرکه خرما

خرمای خشک و خرماهایی که شیره ندارند، برای تولید سرکه خرما مورد استفاده قرار می گیرند. از سرکه خرما به عنوان چاشنی در انواع سالاد استفاده می شود و هر قاشق از آن یک کالری دارد.

کالری خرما و گردو

کالری خرما و گردو

مصرف خرما همراه با گردو، یکی از تغذیه های سالمی است که می توانید در رژیم غذایی خود استفاده کنید. از آنجا که گردو منبع چربی های امگا 3 می باشد و در نتیجه به بهبود عملکرد مغز و کاهش چربی خون کمک می کند. ترکیب یک عدد خرما و یک عدد گردو بسیار مغذی بوده و دارای 50 کالری است.

کالری خرما ارده

ارده که از کوبیدن و تفت دادن دانه های کنجد به دست مس آسد، همراه با مواد غذایی شیرینی مثل خرما استفاده می شود. یک قاشق غذاخوری ارده با یک عدد خرما کالری در حدود 83 را داراست.

کالری خرما کنجدی

کالری خرما و کنجد

روش دیگر برای استفاده از خرما، ترکیب آن را کنجد است. یک قاشق غذعخوری کنجد به همراه یک عدد خرما، کالری برابر 63 خواهد داشت.

آیا کالری خرما برای لاغری مفید است؟

با توجه به کالری نسبتا بالای خرما شاید این سوال برای شما ایجاد شود که چرا مصرف این میوه در رژیم های لاغری توصیه می شود و با وجود کالری بالا چه تاثیری در لاغری دارد؟ در پاسخ باید گفت که مصرف خرما به میزان مجاز یعنی 2-3 عدد در روز نه تنها باعث اضافه وزن نمی‌شود؛ بلکه انرژی مورد نیاز بدن در طول روز را حفظ کرده و نیاز به مصرف شیرینی‌جات مضر و قند و شکر تصفیه شده را از بین می‌برد.

در واقع کالری خرما از آن جهت برای بدن مفید است که انرژی لازم برای فعالیت سلول‌ها را تامین کرده و به دلیل وجود فیبر، نیاز به مصرف دیگر مواد غذایی که کربوهیدرات و کالری بالایی دارند را از بین می‌برد. به علاوه خرما صرف نظر از کالری، چربی کمی دارد، سطح کلسترول را کنترل می‌کند و از این طریق هم چربی بد خون را کاهش داده و به لاغری و کاهش وزن کمک می‌کند.

چگونه کالری خرما را بسوزانیم؟

تنها مصرف کالری کم تر نیست که به داشتن وزن مناسب و بدنی سالم تر کمک می کند، فعالیت بدنی نیز عاملی است که به کنترل وزن شما کمک می کند. شما باید در ازای خوردن 100 گرم خرما فعالیت هایی مانند پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری را نیز انجام دهید.

کالری خرما در مقایسه با کشمش، توت و انجیر خشک

کالری خرما در مقایسه با کشمش، توت و انجیر خشک

جایگزین کردن مواد غذایی یکی از روش‌های تنوع دادن به رژیم غذایی است. با این روش می‌توان رژیم را از یکنواختی خارج و به واکنش مناسب بدن نسبت به آن نیز کمک کرد.

در رژیم‌های غذایی به خصوص رژیم‌های کاهش وزن، خرما، کشمش، توت و انجیر خشک جزو شیرینی‌های مجاز هستند که امکان جایگزین کردن آن‌ها با هم وجود دارد و هر فرد بسته به ذائقه و سلیقه خود، می‌تواند یکی از آن‌ها را برای میان‌وعده و همراه با چای و نوشیدنی‌های مشابه انتخاب کند. برای جایگزین کردن این خوراکی‌ها با یکدیگر، ابتدا باید کالری هر کدام در مقدار مشابه را محاسبه کرد که به شرح زیر است:

نوع ماده غذایی

مقدار کالری در 100 گرم

شاخص گلایسمی

کشمش

299 کیلوکالری

64

انجیر خشک

249 کیلوکالری

61

توت خشک

317 کیلوکالری

40-60

خرما تازه

277 کیلوکالری

42

مطابق جدول بالا خرما مناسب‌ترین جایگزین قند و شکر نسبت به دیگر شیرین‌کننده‌های طبیعی است که با مصرف آن علاوه بر تامین انرژی، چربی و قند خون نیز افزایش پیدا نمی‌کند و بدن سالم‌تر باقی می‌ماند.

آیا خرما چاق کننده است؟

خرما با وجود کالری بالا، فواید زیادی برای بدن دارد تا جاییکه می‌توان بالا بودن کالری خرما را نادیده گرفت و این میوه را برای درمان بیماری‌ها، تقویت بدن و لاغری و کاهش وزن استفاده کرد.

به علاوه تنظیم کالری دریافتی از خرما با داشتن یک رژیم غذایی سالم به راحتی امکان‌پذیر است، البته راهکارهایی هم برای کاهش کالری دریافتی از خرما وجود دارد که برخی از آن‌ها مانند مصرف انواع کم کالری خرما، خرمای تازه به جای خرمای خشک یا فرآورده‌های دیگر خرما را می توان انجام داد. شما چه نظری در مورد کالری خرما و تاثیر آن بر بدن دارید؟

فهرست مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *